09HCP-561K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 560 µH, 1 A, 09HCP-561K-50
Order No.: 74D3671
EAN: 4099889010244
MPN:
09HCP-561K-50
Series: 09HCP
09HCP-561K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
09HCP-561K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 202 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 09HCP-561K-50, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High Q
Applications
  • DC/DC converters
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Product type suppressor choke
Inductance 560 µH
DC current 1 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 564 mΩ
Saturation current 800 mA
Measuring frequency 100 kHz
Design radial
Length 10.8 mm