09HCP-102K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 1 mH, 600 mA, 09HCP-102K-50
Order No.: 74D3674
EAN: 4099889010268
MPN:
09HCP-102K-50
Series: 09HCP
09HCP-102K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
09HCP-102K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 09HCP-102K-50, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High Q
Applications
  • DC/DC converters
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1 mH
DC current 600 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.022 Ω
Saturation current 700 mA
Measuring frequency 100 kHz
Design radial
Length 10.8 mm