TPSMF4L26A-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 400 W, 26 V, SOD-123FL, Diotec Semiconductor TPSMF4L26A-AQ
Order No.: 09S6252
MPN:
TPSMF4L26A-AQ
TPSMF4L26A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Subject to prior sale
SMD Planar Zener Diode, TPSMF4L26A-AQ, Diotec Semiconductors
Features
  • Sharp Zener voltage breakdown
  • Low leakage current
Applications
  • Voltage stabilization and regulators
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 400 W
Rated blocking voltage 26 V
Breakdown voltage 28.9 V
Number of diodes 1
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C