TPSMF4L10A-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, AEC-Q101 qualified, 400 W, 10 V, SOD-123FL, Diotec Semiconductor TPSMF4L10A-AQ
Order No.: 66S1692
MPN:
TPSMF4L10A-AQ
Series: TPSMF4L
TPSMF4L10A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, TPSMF4L10A-AQ, Diotec
SMD Transient voltage suppressor diode.
Features
  • Peak pulse power of 400 W
  • Very fast response time
  • Low profile package
  • AEC-Q101 qualified
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 400 W
Rated blocking voltage 10 V
Breakdown voltage 11.1 V
Continuous power loss 1 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C