TPSMF4L20A-AQ | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, AEC-Q101 qualified, 400 W, 20 V, SOD-123FL, Diotec Semiconductor TPSMF4L20A-AQ
Order No.: 66S1728
MPN:
TPSMF4L20A-AQ
Series: TPSMF4L
TPSMF4L20A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Subject to prior sale
SMD Transient Diode, TPSMF4L20A-AQ, Diotec
SMD Transient voltage suppressor diode.
Features
  • Peak pulse power of 400 W
  • Very fast response time
  • Low profile package
  • AEC-Q101 qualified
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 400 W
Rated blocking voltage 20 V
Breakdown voltage 22.2 V
Continuous power loss 1 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C