P6KE62CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 600 W, 53 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE62CA
Order No.: 09S2891
EAN: 4099879062840
MPN:
P6KE62CA
Series: P6KE
P6KE62CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 120,000 pcs. - if ordered today
Price per unit*
10 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 53 V
Breakdown voltage 62 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C