P6KE120CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 600 W, 102 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE120CA
Order No.: 09S2774
EAN: 4099879061713
MPN:
P6KE120CA
Series: P6KE
P6KE120CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 102 V
Breakdown voltage 120 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C