P6KE56CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 600 W, 47.8 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE56CA
Order No.: 09S2884
EAN: 4099879062772
MPN:
P6KE56CA
Series: P6KE
P6KE56CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 47.8 V
Breakdown voltage 56 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C