P6KE10CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 600 W, 8.55 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE10CA
Order No.: 09S2761
EAN: 4099879061591
MPN:
P6KE10CA
Series: P6KE
P6KE10CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Price per unit*
1 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 8.55 V
Breakdown voltage 10 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C