P6KE440CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 600 W, 376 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE440CA
Order No.: 09S2871
EAN: 4099879062642
MPN:
P6KE440CA
Series: P6KE
P6KE440CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 376 V
Breakdown voltage 440 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C