1.5SMCJ51A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 1500 W, 51 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ51A
Order No.: 09S1325
EAN: 4099879049933
MPN:
1.5SMCJ51A
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ51A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 6,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
  • Very fast response time
Applications
  • Over-voltage protection
  • ESD protection
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1500 W
Rated blocking voltage 51 V
Breakdown voltage 56.7 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C