1.5SMCJ15A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 1500 W, 15 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ15A
Order No.: 09S1249
EAN: 4099879049179
MPN:
1.5SMCJ15A
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ15A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1500 W
Rated blocking voltage 15 V
Breakdown voltage 16.7 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C