1.5SMCJ130A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 1500 W, 130 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ130A
Order No.: 09S1234
EAN: 4099879049025
MPN:
1.5SMCJ130A
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ130A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1500 W
Rated blocking voltage 130 V
Breakdown voltage 144 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C