1.5SMCJ12A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 1500 W, 12 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ12A
Order No.: 09S1229
EAN: 4099879048974
MPN:
1.5SMCJ12A
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ12A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1500 W
Rated blocking voltage 12 V
Breakdown voltage 13.3 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C