1.5SMCJ14A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 1500 W, 14 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ14A
Order No.: 09S1241
EAN: 4099879049094
MPN:
1.5SMCJ14A
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ14A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1500 W
Rated blocking voltage 14 V
Breakdown voltage 15.6 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C