1.5SMCJ11A | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, unidirectional, 1500 W, 11 V, DO-214AB, Diotec Semiconductor 1.5SMCJ11A
Order No.: 09S1221
EAN: 4099879048899
MPN:
1.5SMCJ11A
Series: 1.5SMCJ
1.5SMCJ11A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 1500 W
Rated blocking voltage 11 V
Breakdown voltage 12.2 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C