CPS-EC1000.300 | CAMTEC
Power supply, 300 VDC (264 to 360 VDC), 3.5 A (1.7 to 3.5 A), 1008 W, CPS-EC1000.300
Order No.: 25K8662
EAN: 04262552171140
MPN:
CPS-EC1000.300
3041105009CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.300 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Precision DC Rectifier, CPS-EC1000.300, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Sense control 1V per load line
Number of outputs 1
Output current 3.5 A
Range of Output Currence 1.7 to 3.5 A
Output voltage DC 300 VDC (264 to 360 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm