CPS-EC1000.110 | CAMTEC
Power supply, 110 VDC (110 to 137 VDC), 9.1 A (4.9 to 9.6 A), 1008 W, CPS-EC1000.110
Order No.: 25K8639
MPN:
CPS-EC1000.110
3041105006CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.110 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 1 pcs.
1 pcs.
Precision DC Rectifier, 3041105006CA, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Power Good Relay AC & DC-ok
  • C/V curve down to 0V, no fold back
  • Sense control 1V per load line
  • Inhibit function (Interlock)
  • Strong input filters
  • Soft start & auto-recovery
  • High reliability, shock & vibration proof
Number of outputs 1
Output current 9.1 A
Range of Output Currence 4.9 to 9.6 A
Output voltage DC 110 VDC (110 to 137 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm