CPS-EC1000.036 | CAMTEC
Power supply, 36 VDC (36 to 45 VDC), 29.4 A (14 to 29.4 A), 1008 W, CPS-EC1000.036
Order No.: 25K8656
EAN: 04262552171072
MPN:
CPS-EC1000.036
3041105002CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.036 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Precision DC Rectifier, CPS-EC1000.036, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Sense control 1V per load line
Number of outputs 1
Output current 29.4 A
Range of Output Currence 14 to 29.4 A
Output voltage DC 36 VDC (36 to 45 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm