CPS-EC1000.072 | CAMTEC
Power supply, 72 VDC (72 to 90 VDC), 14.6 A (7 to 14.6 A), 1008 W, CPS-EC1000.072
Order No.: 25K8659
EAN: 04262552171102
MPN:
CPS-EC1000.072
3041105005CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.072 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Precision DC Rectifier, CPS-EC1000.072, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Sense control 1V per load line
Number of outputs 1
Output current 14.6 A
Range of Output Currence 7 to 14.6 A
Output voltage DC 72 VDC (72 to 90 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm