CPS-EC1000.150 | CAMTEC
Power supply, 150 VDC (132 to 180 VDC), 7 A (3.4 to 7 A), 1008 W, CPS-EC1000.150
Order No.: 25K8660
EAN: 04262552171126
MPN:
CPS-EC1000.150
3041105007CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.150 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Precision DC Rectifier, CPS-EC1000.150, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Sense control 1V per load line
Number of outputs 1
Output current 7 A
Range of Output Currence 3.4 to 7 A
Output voltage DC 150 VDC (132 to 180 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm