CPS-EC1000.024 | CAMTEC
Power supply, 24 VDC (24 to 30 VDC), 44.1 A (21 to 44.1 A), 1008 W, CPS-EC1000.024
Order No.: 25K8655
EAN: 04262552171065
MPN:
CPS-EC1000.024
3041105001CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.024 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 1 pcs.
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Precision DC Rectifier, CPS-EC1000.024, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Sense control 1V per load line
  • Inhibit function
  • External shutdown
  • Precise dynamic response to load change
  • Designed for long life under full stress
  • Strong input filters
  • Soft start and auto-recovery
  • High reliability, shock and vibration proof
  • Overload and short circuit protection
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 44.1 A
Range of Output Currence 21 to 44.1 A
Output voltage DC 24 VDC (24 to 30 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm