CPS-EC1000.060 | CAMTEC
Power supply, 60 VDC (60 to 75 VDC), 17.6 A (8 to 17.6 A), 1008 W, CPS-EC1000.060
Order No.: 25K8658
EAN: 04262552171096
MPN:
CPS-EC1000.060
3041105004CA
Series: CPS-EC
CPS-EC1000.060 CAMTEC DIN Rail Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 2 pcs.
1 pcs.
Precision DC Rectifier, CPS-EC1000.060, CAMTEC
Features
  • Real time output current monitoring
  • Sense control 1V per load line
Number of outputs 1
Output current 17.6 A
Range of Output Currence 8 to 17.6 A
Output voltage DC 60 VDC (60 to 75 VDC)
Input voltage AC 90-132 VAC, 184-264 VAC, 250-375 VDC
Power 1008 W
efficiency 92 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 200 mm
Height 156 mm
Depth 115 mm