ATV650D90N4428 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 90 kW, 480 V, 173 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D90N4428
Order No.: 06N0496
EAN: 3606481807687
MPN:
ATV650D90N4428
ATV650D90N4428 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D90N4428, Schneider Electric
The ATV650 is a variable speed drive with a power rating of 90 kW/125 HP, designed to operate at voltages of 380 V/480 V. It is built with an IP55 enclosure and holds marine certification, making it suitable for marine applications.
Power 90 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 173 A
Width 345 mm
Height 1250 mm
Depth 375 mm