ATV650D15N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 15 kW, 480 V, 31.7 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D15N4
Order No.: 06N0466
EAN: 3606480701566
MPN:
ATV650D15N4
ATV650D15N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D15N4, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 15kW / 20hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 11kW / 15hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 31.7 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 299 mm