ATV650D75N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 75 kW, 480 V, 145 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D75N4
Order No.: 06N0494
EAN: 3606480701634
MPN:
ATV650D75N4
ATV650D75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D75N4, Schneider Electric
The Altivar Process ATV600/ATV650 is a variable speed drive with a power rating of 75kW (100hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built with an IP55 enclosure and meets UL type 12 standards.
Power 75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 145 A
Width 345 mm
Height 1250 mm
Depth 375 mm