ATV650D37N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 37 kW, 480 V, 59 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D37N4
Order No.: 06N0482
EAN: 3606480701603
MPN:
ATV650D37N4
ATV650D37N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D37N4, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. This variable speed drive features an integrated EMC filter with 50m and 150m cable conforming to categories C2 and C3. It works at a rated supply voltage from 380V to 480VAC and it is an IP55 UL type 12 rated product. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 37kW/50HP for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 30kW/40HP for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Power 37 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 59 A
Width 290 mm
Height 910 mm
Depth 340 mm