ATV650D45N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 45 kW, 480 V, 87 A for synchronous/asynchronous motors, ATV650D45N4
Order No.: 06N0486
EAN: 3606480701610
MPN:
ATV650D45N4
ATV650D45N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV650D45N4, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 45kW / 60hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 37kW / 50hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Features
  • Embedded power measurement and energy dashboard
  • Embedded process monitoring and control
  • Stop and Go function to reduce energy consumption
  • Asset monitoring and protection
  • Drift monitoring
Power 45 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 87 A
Width 290 mm
Height 910 mm
Depth 340 mm