ATV630U75N4Z | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 480 V, 16.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630U75N4Z
Order No.: 06N0417
EAN: 3606489739737
MPN:
ATV630U75N4Z
ATV630U75N4Z Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV630U75N4Z, Schneider Electric
The altivar process ATV600/ATV630 is a variable speed drive with a power rating of 7.5kW, suitable for voltages ranging from 380 to 480V. It is designed for cabinet integration and has an IP20 protection rating.
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 16.5 A
Width 155 mm
Height 345 mm
Depth 225 mm