ATV630U55N4Z | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 480 V, 12.7 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630U55N4Z
Order No.: 06N0411
EAN: 3606489739720
MPN:
ATV630U55N4Z
ATV630U55N4Z Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV630U55N4Z, Schneider Electric
The altivar process ATV600/ATV630 is a variable speed drive with a power rating of 5.5kW, designed for cabinet integration with an IP20 protection rating. It operates at voltages ranging from 380 to 480 V.
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 12.7 A
Width 130 mm
Height 285 mm
Depth 196 mm