ATV630D55N4Z | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 55 kW, 480 V, 106 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D55N4Z
Order No.: 06N0414
EAN: 3606489739812
MPN:
ATV630D55N4Z
ATV630D55N4Z Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 5 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D55N4Z, Schneider Electric
The altivar process ATV600/ATV630 is a variable speed drive with a power rating of 55kW, designed for cabinet integration. It operates within a voltage range of 380 to 480V and has an IP00 protection rating.
Power 55 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 106 A
Width 265 mm
Height 748 mm
Depth 307 mm