V20E550PL1T | Littelfuse
Varistor, radial, VV 910 V, 10000 A, 745 V (DC), 550 V (AC), 370 J, V20E550PL1T
Order No.: 74P6947
EAN: 4099891838126
MPN:
V20E550PL1T
Series: UltraMOV
V20E550PL1T Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
2400 pcs.
Varistor, V20E550PL1T, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 910 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 745 V
Rated voltage (AC) 550 V
Energy absorption 370 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C