V20E460PL1B | Littelfuse
Varistor, radial, VV 750 V, 10000 A, 615 V (DC), 460 V (AC), 360 J, V20E460PL1B
Order No.: 74P6931
EAN: 4099891837969
MPN:
V20E460PL1B
Series: UltraMOV
V20E460PL1B Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1200 pcs.
Varistor, V20E460PL1B, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Transient Voltage Surge Suppressors
  • Uninterruptable Power Supplies
  • AC Power Taps
  • AC Power Meters
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 750 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 615 V
Rated voltage (AC) 460 V
Energy absorption 360 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C