V20E320PL4B7 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 510 V, 10000 A, 420 V (DC), 320 V (AC), 273 J, V20E320PL4B7
Order No.: 74P6911
EAN: 4099891837761
MPN:
V20E320PL4B7
Series: UltraMOV
V20E320PL4B7 Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1200 pcs.
Varistor, V20E320PL4B7, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Transient Voltage Surge Suppressors
  • Uninterruptable Power Supplies
  • AC Power Taps
  • AC Power Meters
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 510 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 420 V
Rated voltage (AC) 320 V
Energy absorption 273 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C