02181.25HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.25 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02181.25HXP
Order No.: 74P8779
EAN: 4099891856441
MPN:
02181.25HXP
Series: 218
02181.25HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 02181.25HXP, Littelfuse
The 02181.25HXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm