02181.25MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.25 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02181.25MXP
Order No.: 74P8783
EAN: 4099891856489
MPN:
02181.25MXP
Series: 218
02181.25MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 50 pcs.
Available in 4 Days: 5,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Time-lag fuse, 02181.25MXP, Littelfuse
The 02181.25MXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm