021801.6MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 1.6 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021801.6MXP
Order No.: 74P8748
EAN: 4099891856137
MPN:
021801.6MXP
Series: 218
021801.6MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 20 pcs.
Available in 4 Days: 3,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Time-lag fuse, 021801.6MXP, Littelfuse
The 021801.6MXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 1.6 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm