02183.15HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02183.15HXP
Order No.: 74P8786
EAN: 4099891856519
MPN:
02183.15HXP
Series: 218
02183.15HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 60 pcs.
Available in 4 Days: 200 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Time-lag fuse, 02183.15HXP, Littelfuse
The 02183.15HXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm