0218.250HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.250HXP
Order No.: 74P8684
EAN: 4099891855499
MPN:
0218.250HXP
Series: 218
0218.250HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0218.250HXP, Littelfuse
The 0218.250HXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm