021806.3MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, T, 250 V (AC), 63 A breaking capacity, 021806.3MXP
Order No.: 74P8777
EAN: 4099891856427
MPN:
021806.3MXP
Series: 218
021806.3MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 021806.3MXP, Littelfuse
The 021806.3MXP is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 63 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm