02173.15VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02173.15VXP
Order No.: 74P8637
EAN: 4099891855024
MPN:
02173.15VXP
Series: 217
02173.15VXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5 pcs.
Fast-acting fuse, 02173.15VXP, Littelfuse
The 02173.15VXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm