0217.032VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 32 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.032VXP
Order No.: 74P8498
EAN: 4099891853631
MPN:
0217.032VXP
Series: 217
0217.032VXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
5 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.032VXP, Littelfuse
The 0217.032VXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 32 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm