0217.800MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 800 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.800MXP
Order No.: 74P8570
EAN: 4099891854355
MPN:
0217.800MXP
Series: 217
0217.800MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,000 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.800MXP, Littelfuse
The 0217.800MXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 800 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm