02173.15HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02173.15HXP
Order No.: 74P8632
EAN: 4099891854973
MPN:
02173.15HXP
Series: 217
02173.15HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 100 pcs.
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 02173.15HXP, Littelfuse
The 02173.15HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm