0217.032HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 32 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.032HXP
Order No.: 74P8494
EAN: 4099891853594
MPN:
0217.032HXP
Series: 217
0217.032HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.032HXP, Littelfuse
The 0217.032HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 32 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm