0217.050MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.050MRET1P
Order No.: 74P8500
EAN: 4099891853655
MPN:
0217.050MRET1P
Series: 217
0217.050MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.050MRET1P, Littelfuse
The 0217.050MRET1P is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm