0217.050HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.050HXP
Order No.: 74P8499
EAN: 4099891853648
MPN:
0217.050HXP
Series: 217
0217.050HXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.050HXP, Littelfuse
The 0217.050HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm