021706.3MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, F, 250 V (AC), 63 A breaking capacity, 021706.3MXBP
Order No.: 74P8623
EAN: 4099891854881
MPN:
021706.3MXBP
Series: 217
021706.3MXBP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 021706.3MXBP, Littelfuse
The 021706.3MXBP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 63 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm