021702.5MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2.5 A, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 021702.5MXEP
Order No.: 74P8619
EAN: 4099891854843
MPN:
021702.5MXEP
Series: 217
021702.5MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 021702.5MXEP, Littelfuse
The 021702.5MXEP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm