02163.15TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, F, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 02163.15TXP
Order No.: 42G1674
EAN: 4099889084528
MPN:
02163.15TXP
Series: 216
02163.15TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 02163.15TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material ceramic body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm